Röportajlar

Çağatay “Despe” Sedef ile Röportaj Yaptık!

Ekleyen: Emirhan Demir

Merhaba tüm Extra Oyuncular ! Sizler için Space Soldiers’ dan Çağatay ” Despe ” Sedef ile röportaj yaptık!

Extra Oyuncu: Merhabalar Çağatay bizlere ve takipçilerimize biraz kendinden bahseder misin ?

Despe: Merhaba ben Çağatay Sedef, 22 yaşındayım Beykent üniversitesi bilgisayar müh. bölümünde okuyorum. aslen Trabzonluyum. Şuanda space soldiers takımında awper olarak yer almaktayım.

Extra Oyuncu: Kendinizi daha iyi bir oyuncu yapabilmek için antrenmanları nasıl yaparsın? Günde kaç saat çalışırsın ?

Despe: Aylık olarak değişen ama kendi içinde standartları olan bir antrenman programımız var sabah kahvaltısıyla başlayan sporuyla devam eden sonrasında takım ve kişisel antrenmanlara yönelen saati saatine belirlenmiş bir antrenman programı. bunun dışında menajerimizin hazırladığı aylık antrenman programından hariç kişisel antrenmanlarımız var. Günde yaklaşık en az 8 saat olmak üzere qualifier veya official maçlarımız varsa bu saat periyodu daha da yukarılara çıkabiliyor.

Extra Oyuncu: Space soldiers takımından önce büyük takımlarda oynadın mı ? Space soldiers takımına katılmandaki en büyük etken nedir?

Despe: Space soldiers takımına katılmadan önce HWA’ da oynuyordum. bi süre arkadaşlarımla beraber kurduğum organizasyonu olmayan bi takımda oynadım. Bu süre içerisinde space soldiers takımına dahil oldum. Space soldiers takımına katılmamdaki en büyük etken bu ise oldukça profesyonel ve ciddi yapmaları, bu zamana kadar Türkiye içindeki komunitede bu ise çok kararlı ve net olarak giriş yapan bi bakış açısıyla girmeleri oldu.

Despe1

Extra Oyuncu: Senin kendini geliştirmende ve iyi bir oyuncu olmanda sana destek çıkanlar oldu mu ?

Despe: Bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederim. Bunu her yerde dile getirmek istemişimdir sayenizde bu fırsatı bulmuş oldum. menajerimiz Polat bey gelmeden önce performansım oldukça düşüktü. Bana sağladığı antrenman programları, oyuna bakış açısı vb. birçok konularda yaptığı yardımla kendimi geliştirme fırsatı buldum. Global bi seviyede oyuncu olmamdaki en büyük destekçim menajerimiz Polat bey olmuştur. Burdan kendisine teşekkürü bir borç bilirim.

Extra Oyuncu: İlk kez “ben artık bir oyuncuyum ve bundan kazanç elde edebiliyorum” dediğin an oldu mu, olduysa ne zaman oldu? Sonrasında olaylar nasıl gelişti? Bize hikayeni anlatır mısın?

Despe: Bu hissiyatı 8 senelik gamer hayatımda ilk kez space soldiers takımına girdikten sonra yaşadım.

Extra Oyuncu: Space soldiers’ ın yükselişte olduğunu söyleyebiliriz. Takımın başarısını neye bağlıyorsun? Son dönemde alınan önemli galibiyetlerin altında ne yatıyor?

Despe: Takımın başarısını oynanan takım oyununa ve menajerimiz Polat beyin yardımlarına bağlıyorum. Menajerimiz geldikten sonra takım oyununa ve oyuna olan bakış açımız tamamıyla değişti. Oyunu kişiselleştirmeden elimizden geldiğince takım oyunu oynamaya çalışıyoruz. Eger böyle bi seviyede oynuyorsanız mutlaka ama mutlaka hem oyun içinde hem oyun dışında takım olarak hareket etmeniz gerekiyor. Buda iyi bi disiplin, çalışma ve özveri gerektiriyor. Bu bir süreç meyvelerini almaya başladık size pek fazla yansıdığını düşünmüyorum fakat yakın zamanda tüm bu çalışmaların ve emeğin karşılığını fazlasıyla siz bizi seven takipçilerimize göstereceğimize inanıyorum.

Despe2

Extra Oyuncu: Kısa bir süre önce takıma gelip gidenler oldu bu transferin sebepleri nelerdir?

Despe: Bir önceki sorunuzda cevapladığım gibi takım oyununa ayak uyduramayan arkadaşlarla yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Oyun planımıza uyan, takım kimyasını tamamlayabilecek ve bizi bi üst seviyeye taşıyabilecek yeni oyuncularla devam etme kararı aldık. Space soldiers olarak oyuna bambaşka bi perspektiften bakıyoruz. bununla ilgili çalışmalarımızı da bir süre sonra göreceksiniz.

Extra Oyuncu: Türkiye’deki e-sport’ un Avrupa da ki e-sport kadar gelişebileceğine inanıyor musun ?

Despe: Öncelikle sunu belirtmek istiyorum. Türkiye de cs:go takımlarının maalesef bi hedef ve planları yok. Eğer Avrupa da başarılı olmak istiyorsanız başar çıtanızı top seviyedeki takımlara göre belirlemelisiniz. Türkiye de malesef bu böyle değil. Coğu takım başarı çıtası olarak bizi görüyor. Bu bizim için güzel, bulunduğumuz seviyeyi, konumu gösteriyor ama Türk takımları için pek iç açıcı değil. Bunca olumsuzluğa rağmen Yavaş yavaş yükseldiğini, Avrupa kadar olmasa da Avrupa standartlarına yaklaşabileceğini düşünüyorum. Örneğin Multiplayer tarafından düzenlenen cs:go turnuvasının Türkiye de heyecan yaratması ve bu turnuvalarının devamının geleceğini düşünmek Türkiye deki komuniti açısından oldukça heyecan verici.

Extra Oyuncu: Son olarak CS: GO’ nun geleceği konusunda ne düşünüyorsun? Senin bu oyun üzerine geleceğe bakış açın nedir?

Despe: Bildiğiniz üzere valve yaptığı açıklamada düzenlediği major turnuvalarındaki price pool u 1 milyon dolara çıkardığını duyurdu. Bu csgo oyuncuları için oldukça güzel ve sevindirici bi haber. Bu ayni zamanda oyundaki rekabeti daha fazla arttıracak. bizim de bu oyundaki amacımız bu turnuvalara katılıp en iyisi olabilmek..

BİZLERİN SORULARINA VERDİĞİ GÜZEL CEVAPLAR İÇİN TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ...

Yazar Hakkında

Emirhan Demir

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com