Röportajlar

Crytek Batmıyor ! Özel Röportaj

Ekleyen: Emre Kendirci

Bazı yerli basından çıkan haberler, Türkiye’de ki oyuncuları bir hayli şoke etti. Yayınlanan haberlere göre, Crytek firmasının 3 aydır çalışanlarına maaş ödemediği ve kasasında kuruş dahi kalmadığı, hatta Cevat Yerli’nin ofise dahi gelmediği belirtilmişti. Ancak bu haberler PC HOCASI‘nın imtiyaz sahibi Taner AYDOS tarafından bir Crytek çalışanı ile yapılan röportajla yalanlandı.

Taner AYDOS, Crytek’te Game Analist olarak çalışan bir Türk ile iletişime geçti ve onunla bu konu hakkında içimizi rahatlatan ve tüm bu haberleri yalanlayan ufak bir röportaj yaptı. Öncelikle bu harika röportaj için her iki tarafa’da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hemen yapılan röportaja geçelim.


Soru 1-) Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz ? Crytek‘teki göreviniz nedir ?

Merhaba, ben Crytek‘te görev yapıyorum. Oyun analisti olarak çalıştım ve bu konuda da çalışmalarımıza devam ediyoruz. İş tanımı olarak projeleri test edip açıklarını bulup belirtmek, ve KPI yani çeşitli göstergeleri haftalık aylık ve 3 aylık raporlar halinde yönetime göndererek daha yetkin oyun çözümleri yaratma kısmı olarak marketing publishing kısmındayım.

Soru 2-) Son zamanlarda Crytek firmasının maaşları ödeyememe gibi durumu söz konusu oldu mu ? Yurtdışında 6 aydır maaşlarını ödeyemediklerini söyleyen ve çalışan olduklarını iddia edenler var.

Crytek firmasında asla bir sıkıntı olmadı. Çünkü Crytek‘in sadece Crysis olarak bir kazancı yok. CryEngine projelerinden para almakta. Aynı zamanda Warface oyunundan dünya çapında büyük bi gelir elde etmektedir. Crytek firma olarak yürüttüğü proje VR projesidir. Electronic Arts tarafından desteklenen ve EA bünyesindeki alt kuruluş oyunlarını destekleyen bir cihaz üstünde çalışmaktadır, ki yavaş yavaş bu cihaz için geliştirilen VR demolarını görmektesiniz. Yurtdışında kapanan ofisler var ama bunun sebebi parasal maddi sıkıntı değil, tamamen proje odaklı sonuçta meyve vermeyen dal budanır mantığıdır.

Ayrıca maaşları da Crytek değil, EA ödüyor..


Soru 3-) Crytek yeni oyunlar geliştiriyor mu ? Geliştiriyorsa ufak tüyolar verebilir misiniz ?

Crytek yeni oyun geliştiriyor. Crytek insanların gözünde paralarını yiyip bitiren bi firma olmadan çok, free to play mantığında ilerlemeyi seçiyor. Çünkü Crytek farkında para kolay kazanılmıyor. Crytek dediğim gibi sanal gerçeklikte CryEngine‘la beraber diğer VR firmalarından 1-0 önde başladı ve bu avantajını The Climb oyunu ile gördünüz. Bu teknolojiye EA tarafından çok sahip çıkılıyor.

Soru 4-) Crysis serisinin devamı gelecek mi ? Yoksa efsanenin sonu diyebilir miyiz ?

Yeni bir Crysis serisinin devamı hakkında kesin bir duyumumuz bizim de yok. Ama sonu olmadığını söyleyebilirim. Zaman olarak şu tarihte gelir demek doğru olmaz nede olsa arz talep meselesi. Bazı oyun firmaları gibi oyuncuların görmek istediğini değilde bazı şeyleri harmanlayıp yeni bir şeymiş gibi sürülmeyeceği de kesin..

Soru 5-) Crytek İstanbul ofisinde kaç kişi çalışıyor ?

Crytek İstanbul Levent ofisinde 15 – 20’ye yakın kişi vardı. Sayılar değişken çünkü esnek çalışma öngörülü bir şirket. Yani bir kaç çalışan buraya Almanya’ya ve Budapeşte ofislerine gidip gelebiliyorlar sıklıkla. O yüzden çekirdek ekibin dışında da çalışanlar mevcut.

Soru 6-) Crytek firması şuanda yurtdışı/yurtiçi dahil herhangi bir mali kriz yaşadı mı ?

Crytek yurtdışında mali kriz yaşamadı. Çünkü sub-income dediğimiz alt gelir kaynağı çok çok fazla. Türkiye bazında konuşmak gerekirse yaşanan dolar kuru olsun, 15 Temmuz darbe girişimi olsun insanların her yaş gurubunu para harcamadan önce 2 kere düşündürdü. Ama dış kaynaklı bir firma olduğumuzdan dolayı sıkıntı yok. Bir oyun firmasını en çok sarsan şey okulların açılmasıdır ki ne kadar sarsabilirse..


Bu röportaj Crytek firması batmıyor, aslında görünenler çok farklı adresinden alınmıştır.

Evet, içimizin rahatladığını açıkça belirtebilirim… Ayrıca aynı söylentiler o kadar çok dolandı ki 2014 Yılında “Frankfurt çalışanlarından bazıları Crytek kurucularından Cevat ve Avni Yerli’nin Ferrari arabalarını sürmeye devam ederken, kendilerinin birkaç aydır düzenli maaş alamadıklarını belirtiyor. Eski çalışanlardan biri ise pahalı koltuklara, laptop çantalarına, birinci sınıf uçak biletlerine ve daha bir çok şeye fazlasıyla para harcandığını söylüyor.” gibi yalanlar ortaya atılıyordu. Belli ki, firmanın düşmanı olduğundan daha fazla… Crytek, yine gelecek oyun teknolojilerini bugün yaşatmaya hazır ! Crysis serisinde inanılmaz bir görsel şölen ve dinamik yapı oluşturulmuşken, şimdi ise diğer şirketlere nazaran bir kaç adım ötesi olan VR teknolojileri ile yine ilklere ve inanılmaz projelere imza atma yolunda ilerliyor…

Yazar Hakkında

Emre Kendirci

Binlerce içerik ürettim ama şu biyografik bilgiyi bir türlü istediğim gibi yazamadım. Kendimi kısaca anlatmam gerekirse, bir çok medya kuruluşunda yer almış ve içerik üretmeyi kendine amaç edinmiş bir editörüm. Tabii bunun yanında bilişim ve grafik tasarım ile de ilgilendiğim söylenebilir...

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com