Röportajlar

Tehdit Siber Çöküş Filmi Yapımcısı İle Özel Röportajımız!

Ekleyen: Emirhan Demir

Merhaba Sayın Hakan KADIOĞLU Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğin için teşekkür ederim.

Okurlar için kendinden bahseder misin?

Herkese Merhabalar, tabi ki. Aslen Trabzonluyum, Erzincan’da doğup büyüdüm 2007 sonlarına doğru Ankara’ya geldim, gerçekte uzman olduğum mesleğim, web, mobil ve her alanda grafik tasarımın yanı sırada yazılımcı olmam. Ancak hep içinde olmak istediğim meslek sinemacılıktı, nendir bilmiyorum lakin hayal dünyamın hep çok geniş olduğunu söylediler bana küçüklüğümden bu yana. Liseyi bitirdikten sonra devam etmedim okula, başkaları için anlamsız gelebilir fakat gerekte görmedim, bana daha çok puanları yakalamak için saçma sapan hoşlanmadığım şeyleri öğrenme zorunluluğu varmış gibi gelme düşüncesi hoşuma hiçbir zaman gitmemiştir. Sırf istediğim bölümü tutturmak içinde yine bu tarz şeyler için çabalamayı gereksiz buldum. Ne yaptıysam ve ne öğrendiysem araştırarak, okuyarak, izleyerek ve uygulayarak yaptım.

Şuanda Ankara’da yaşıyorum, evli bir çocuk babasıyım. Mesleğimi icra ederken diğer yandan da sinema ile ilgileniyorum. Kısaca böyle özetleyebiliriz.

Extra Oyuncu – Tehdit Siber Çöküşü Ana Konusu Nedir?

Hakan KADIOĞLU – Filmin ana teması, siber âlemin karanlık şövalyeleri olan Hacker’lar.  İyilerin kötülere, kötülerin iyi dönüştüğü bu macerada, arka planda nelerin olup bittiğine dair bir hikâyeyi bir araya getirdik. Kurtbey kod adlı başkarakterin başından geçen olayların konu edildiği bu filmde,  siber dünyaya ait bir savaşı konu aldık.

Yıllarını siber suçlara adamış birinin verdiği yasa dışı mücadelede, kendi savaşasını kazanmak isterken olayların çok farklı yerlere gittiğini görecek bir karakter ve bunula süre gelen aksiyonu konu edindik.

Tehtid Siber Çöküş

Extra Oyuncu – Tehdit Siber Çöküşü Ne Zaman Piyasa Çıkarmayı Planlıyorsunuz?

Hakan KADIOĞLU – Çalışmalar istediğimiz gibi giderse, 2016 Nisan veya Mayıs ayına planlıyoruz. İzleyiciler bu konuda biraz üzülebilirler ancak acele etmek istemediğim için her şeyin gerektiği gibi olma kanısındayım.

Extra Oyuncu – Tehdit Siber Çöküşten Beklentiniz Nelerdir?

Hakan KADIOĞLU – Beklentiden çok istediğim ve uğruna çabaladığım şey, bunu sinemada izleyecek olan herkesin, olduğu dünyadan bir anlığına uzaklaşıp kendilerini bir serüvenin içinde bulmaları. Eğer bunu başarabilirseniz, sinemada ilk hedefinizi ve beklentinizi almışsınız demektir.

Extra Oyuncu – Tehdit Siber Çöküşte Kurt Bey Lakaplı Hacker’ı Kim Canlandıracak?

Hakan KADIOĞLU – Oyuncu görüşmelerimiz bu karakter için devam ediyor, şuan için bir oyuncu seçimi yaptık gibi anlaşmaya vardığımız takdirde filmin takipçilerini bu konuda bilgilendireceğiz. Genç ve Bağımsız bir girişimde bulurken çok fazla aksaklık doğabiliyor. Sağ olsun bu konuda ülkece çok başarılı olduğumuz için tanındık bilindik oyuncuların yanı sıra bu filmdeki karakterlere uygun kişileri seçme eyleminde bulunduk.

Extra Oyuncu – Tehdit Siber Çöküşün Oyuncu Kadrosunu Kimlerden Oluşuyor?

Hakan KADIOĞLU – Oyuncularımızın listesi hazır ancak bu ayın sonuna doğru anlaşmaları netleştireceğimiz için listeyi henüz tam olarak açıklamadık, IMDb sayfasında netleştiğinde tüm oyuncu kadrosu yayınlanacak. Ama takipçilerimizin emin olmalarını istediğim şey, kimi oynattığımızdan ziyade bu işe hevesli ve yetenekli kimseleri oynatabilmek önemli. Şu bana hep saçma gelmiştir, sırf ün yapmış ancak karakterler tamamen uyumsuz kişileri oynatmaktansa, karaktere uygun oyuncuları oynatmak çok daha mantıklı, ünlü olup olmamaları mesele değil, siz perdede o kişileri anlamlandırabiliyorsanız doğru olanı yapmışsınız demektir.

Extra Oyuncu – Bizi Nasıl Bir Macera Bekliyor ve İMDb den Kaç Puan Bekliyorsunuz?

Hakan KADIOĞLU– İzleyiciyi sürükleyici bir aksiyonun içerisine sokmayı planladım, ülkede daha önce konu olarak yapılmamış bir işi yapıyoruz, beklentileri yükseltip izleyicinin dibe vurmasını görmeyi istemediğim için her sahnesini hesaplayarak görsel anlamda içeriği zengin bir film izleyiciyle buluşacak.

IMDb konusu ise tamamen izleyicinin takdirinde olan bir olay, beğenilmeyen bir şey için iyi notlar almayı hedeflemiyorum. Siz iyi bir şeyler yapın elbet takdir edileceksiniz, o yüzden bu konuyu düşünmedim, hedeflediğim şey izleyicinin yaşanılanı alması ve aksiyona dâhil olması, bunu yaptığınızda gerisi gelecektir.

Tehtid Siber Çöküş

Extra Oyuncu – Filme Ne Kadar Bütçe ve Ne Kadar Bir Çalışma Saati Harcadınız?

Hakan KADIOĞLU – Bunu söylemesi zor, neden diyecek olursanız; bağımsız bir sinemacı olarak destek alması çok zor. Bir şeyler yapmak istediğinizde farklı şeyler ortaya koysanız dahi kime giderseniz gidin herkes size olumsuz bir yaklaşım gösteriyor. Bu yüzden kendi çabalarımız neticesinde bir şeyleri gerçeğe dönüştürmeye çabalıyoruz, hele ki böyle içeriği tamamen maddiyatla oluşan bir konuda bunu söylemesi daha da zorlaşıyor çünkü harcadığınız şeylerin hesabı karışabiliyor.

Şuan sponsor arayışlarımız hala sürüyor, bunu sağlayabilirsek gerçekten beklentileri fazlasıyla seyirciye verebileceğimden eminim.

Extra Oyuncu – Çalışma Ekibiniz Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?

Hakan KADIOĞLU – Genç ve dinamik bir ekimiz var, bu işte şimdiden yer alacak insanlara buradan da teşekkür etmek istiyorum çünkü bu bir ekip işi ve ortaya iyi şeylerin çıkmasını istiyorsanız ekibinizde bu isteği kendinde barındırıyor olması gerekir. Bizlerde bu işe hevesli ve istekli kişilerle çalışıyoruz, herkesin konusunda birer uzman olmasından ziyade benim için önemli olan içinde heyecanı ve istediği bulunduran kişilerle çalışmak. Çünkü her şey zamanla öğrenilebilir ama bir işe hevesli ve istekliyseniz, o işi bilmeseniz de tüm algınızı o işe verdiğiniz için başarısız olmak için bir nedeniniz kalmaz.

Hasan Yasin Türkyılmaz’a da çok teşekkür ederim, bu işi birlikte yürütüyoruz senaryo ve konsept olarak birlikte bir çok şeyi düşünüp tasarladık. Hala çalışmaya da devam ediyoruz.

Extra Oyuncu – Tehdit Siber Suçun Senaryosunu Yazarken Nelerden Esinlendiniz?

Hakan KADIOĞLU – Senaryoyu oluştururken, konunun kendi çapında özgün kalabilmesine oldukça önem göstermeye çalıştım, tabi ki esinlendiğimiz filmler oldu ancak içeriğini alıp aktarmaktan ziyade konu mantığı olarak yaklaşım gösterdim, konuyla ilgili olarak birçok kaynak bulabilirsiniz. İçerisinde Hacker’ların konu edildiği film ve diziler bulunuyor. Son dönemlerde çıkan Mr. Robot dizisi buna örnek gösterilebilir. İzleyicilerin bu konuyu o diziden esinlendiğimizi düşünebilirler ancak ben senaryoyu diziden iki yıl önce yazmaya başladım ve bittiğinde dizi yeni başlamıştı.

Yani belli bir kaynak dizi veya filmden esinlenmedim birçok yapının birikimi diyebiliriz.

Extra Oyuncu – Filminiz Yayınlandıktan Sonra Devam Filmini Düşünüyor Musunuz?

Hakan KADIOĞLU – Aslında buna izleyiciler karar verecek. Ben şöyle biriyimdir bir şey yapıyorsanız ve o yaptığınız işte iyi olmak istiyorsanız konuya kendini adamalı ve hedefiniz doğrultusunda ilerlemelisiniz. Ben bu hedefi başarıya taşıyamadıkça ve kendi gözümde tamam oldu demedikçe başarmış sayılmam. Bu yüzden bu yaptığımız işte izleyici reaksiyonu alabiliyor ve farklı olduğunu düşünerek bizlerden farklı şeylerde bekliyor olursalar, emin olabilecekleri tek konu her seferinde daha iyisini alacaklarıdır.

Benim gayem yapmak için yapmak değil, bu ülke içerisinde yaşayan her sinemasever bireyin bizim elimizden çıkacak işleri merakla beklemesi ve sonrasında gurur duyması. Eğer izleyiciyi heyecanlandırmıyor, konuya dâhil edemiyor, meraklandıramıyor ve duygularını harekete geçiremiyorsanız bir sonrakinin pek bir anlamı kalmıyor benim gözümde.

Farklı projeler de gerçekleştirmeyi istiyorum, ilk projemizi hakkıyla çıkarırsak bir sonraki için çok daha iyi kaynak elde etmiş olacağız o zaman hep daha iyisi için çalışmayı istiyorum.

Tehtid Siber Çöküş

Extra Oyuncu – Filminiz Hangi İzleyici Kitlesine Hitap ediyor?

Hakan KADIOĞLU -Konu olarak aslında çoğu kişinin ilgisini çekecek unsurlar barındırıyor film. Ama kategori olarak değerlendirirsek genç bir kitlenin bu filme olan merakı daha baskın gelebilir. Farklı şeyleri arayan ve konu olarak başka şeyleri görmek isteyen herkesin izleyebileceği bir film olacak inşallah.

Extra Oyuncu – Filminizle Yeni Bir Akım Başlatabilir Misiniz?

Hakan KADIOĞLU – Bu aslında benim hedef olarak gösterebileceğim bir şey. Yani ülke olarak bayrağın yücelmesi ve insanımızın neler başarabileceğini tüm dünyanın görmesini çok istiyorum. Özendiğimiz şeyleri değil de özenilecek işlere imza atmayı, ülke sinemasında gişedeki parasal değerden çok insanlarımızın almak istedikleri şeyleri onlara vermeyi istiyorum.

Eğer bunları başarabilirsem bir akımı istemeden de başlatabilirsiniz.

Extra Oyuncu – Ne Kadar İzleyiciye Ulaşmayı Hedefliyorsunuz ?

Hakan KADIOĞLU – Bunu şuan için söylemesi zor, hedef olarak bir rakam belirlemedik, sonuç olarak beğenilecek bir şey yapmışsak izleyicilerin bu takdir ederek, arkadaşlarına önereceğini düşünüyorum. Bunu yapabilirsek de zaten ulaşmak istediğimiz izleyici kitlesi bir o kadar büyük olur.

Extra Oyuncu – Aşılamak İstediğiniz Düşünce Nelerdir ?

Hakan KADIOĞLU – Genel bir kavramdan bahsederek giriş yapacak olursak, her sanatçı yaptığı eseriyle topluma bir düşünce aşılama peşindedir küçük veya büyük, önemli veya önemsiz.

Benim aşılamak istediğim düşünce ise hep daha iyisi olabilmek, bir şeyleri başarmak için isteğin ve azmin önünde istenildiğinde hiçbir şeyin duramayacağı. Okuyucuların söyleyeceğim şeyi iyi gözlemlediğini düşünüyorum; dikkat etsiyesiniz birçok başarılı yabancı yapım filmlerin parodisi yapılırken “Türkler Bunu Yapsaydı” diye bir düşünce aşılanmaya çalışılıyor, bizlerin iyi şeyleri başaramayacağı algısı yaratılıyor.

Ben ise bu algıyı ortadan kaldırmayı hedefliyor, insanımıza bunu aşılamayı düşünüyorum.

Extra Oyuncu – Son Olarak Okurlarımıza Söylemek İsteğiniz Öneri ve Düşünceleriniz Nelerdir?

Hakan KADIOĞLU – Öncelikle bu röportaj için siz ve değerli okuyucularınıza teşekkür etmek istiyorum. Söylemek istediğim çok şey var aslında ama bizlerin temeldeki sorunu hep konuşmaya yatkın olup hiçbir şey yapmamak olduğu. Bu yüzden bir şeyleri başararak ardından insanlara yol gösterilmeyi kendime ilke edindim.

Fakat hakkında konuştuğumuz konu olarak bahsedecek olursak okuyucularınıza bir konuda açıklama yapmak istiyorum. Zor bir süreçten geçiyoruz, sesimizi toplumun duyabilmesi için fazlasıyla bir gayret içindeyiz, maddi olarak koşullarımızı zorluyor bir şeyleri gerçeğe dönüştürme yolunda ciddi sıkıntılara göğüs germek zorunda kalıyoruz. Ama bilin ki yapılması gereken önce inanmaktır, bir şeyler sonuca ulaşmasa da adını başarısızlık olarak asla koymayın, bilmelisiniz ki bizler kapasitesinin çok çok üstünde olan bir milletiz tek ihtiyacımız olanda bunu ortaya çıkarmak.

Yapmaya, gayret etmeye çalıştığım şey gurur duyabileceğimiz şeylere imza atmak. Yapmak istediğiniz şey için durmayın, kimsenin size başaramazsınız demesine asla izin vermeyin, en kötü koşullar sizleri sınasa da yılmayın. Başarmak için sabır, sabretmek içinse inanca ihtiyacınız var.

Herkese çok teşekkür ederim.

Detaylı Bilgil için Tıklayınız : http://tehditfilmi.com/

Yazar Hakkında

Emirhan Demir

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com