Röportajlar

Türk Cosplay Hülya Nana Uğralı ile Röportaj Yaptık!

 

Öncelikle röportajımızı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kısaca kendinizi tanıtabilir misin.

Merhaba, asıl ben teşekkür ettim. 1993 Istanbul doğumluyum. Eğitimimden dolayı son birkaç yıldır Ankara’da yaşıyorum. Burada Japon Dili ve Edebiyatı 4.sınıf öğrencisiyim. Artık bu sene bitmesini umuyorum. Öğrencilik hayatı biraz yoruyor neyse grin ifade simgesi Konumuza geri dönmek gerekirse, kısaca ilgi duyduğum alanlardan biraz bahsetmek isterim. Ortaokul ve Lise dönemlerimdeki resim çizmek, müzik dinlemek, günümü gitarımı tıngırdatarak geçirmek gibi hobilerimi biraz daha geri planda bırakıp şimdilerde ise daha çok cosplay, astroloji ve daha bir-iki hafta önce başladığım fitness gibi aktivitelere ilgi duymaya başladım. Onun dışında her gün düzenli olarak yaptığım bazı küçük şeyler de var tabii. Mesela temizlik yapmayı çok severim grin ifade simgesi , oyun oynamak, film ya da anime izlemek gibi. Ayrıca astrolojiye baya takıntılı biri olduğum söylenebilir, çünkü insanları gözlemleyerek burçlarını ve yükselenlerini tahmin edebilmek ya da bunu doğru tahmin ettiğim her olay için inanılmaz mutlu olmak gibi tuhaf huylarım da var. Ayrıca günümün zaten çok yoğun geçmesine rağmen bir de fitnessa başlamış olmam… Yorulsam da pişman değilim. Çünkü her ne kadar yesem de standart bir kiloyu aşamayan vücudumdan dolayı başlamaya, hafif de şekillenmeye karar verdim. Çünkü artık eskiden yaptığım cosplaylerden ziyade daha çok hatlı bayan karakterlere yer vermek istiyorum. Umarım başarabilirim.

hulya-nana-ugrali-1

Cosplay işine nasıl ve ne zaman başladınız.

Cosplaye yaklaşık 2008 ve 2009 yıllarında anime izlemeyi keşfettiğim zamandan 1 yıl kadar sonra başladım. Aslında hepimiz Ay Savaşçısı, Pokemon ve Digimon ile büyüyen bir nesildik. grin ifade simgesi Fakat neredeyse herkesin bu saydığım üç serinin eskiden çizgi film olduğunu düşündüğünü biliyorum. İşte bu tip bir ayrımı ancak lisede animeleri keşfettiğimde yapabildim. Sonra da ufak bir araştırmadan sonra cosplay kavramını keşfettim ve bununla beraber 2010’da cosplay yapmaya başladım. Cosplay’e 2010’da başlamış olmama rağmen bunun üzerine son iki yılda daha çok yoğunlaşmaya başladığımı söyleyebilirim. Sonuçta herkesin bir acemilik zamanı olmuştur. Fakat şuan cosplaye yeni başlayan insanların bizim dönemimizden daha şanslı olduklarını düşünüyorum. Mesela 2008-2010 civarı cosplay ya da cosplayer kavramları Türkiye’de pek duyulmuş birşey değildi. Biz de şans eseri anime izlemeye başladığımız sıralar keşfettiğimiz bazı yabancı sitelerden bu kavramı öğrendik. Ve ufak bir araştırmanın sonucunda Türkiye’de böyle bir iki topluluk, toplasan 15 kişiyi geçmeyecek insanlar tanıdık. Ama şuan daha geçen ay yapıla yapılan Gıst etkinliğine yapmaya karar verdiğim Leage of Legends’dan Müdüre Fiora’nın cetvelini almak için gittim tuhafiyedeki çalışan bile fotoğrafını gösterdiğim karakteri görüp bana ‘Bu Müdüre Fiora değil mi, cosplayini mi yapacaksın yoksa?’ dediği an cidden bu işin ne kadar ilerlemiş olduğunu görüp bayağı mutlu oldum. İşte bu da böyle bir anımdı. *kıkırdar*

hulya-nana-ugrali-2

Peki Türkiye’de cosplay işini nasıl görüyorsun, çevrendekilerin ve ailenin tepkisi nasıl oluyor

Az önceki soruda da bu konuya değinmiş olduğum gibi, Türkiye’de cosplay kavramının gerçekten çok geniş kitlelere yayılmış olduğunu söyleyebilirim. Mesela küçük bir örnekle açıklamak gerekirse, önceleri (yani bu yine bahsettiğim 2008-2010 cıvarları) cosplay malzemelerini toplamak gerçekten sıkıntılı bir işti. Peruklarımızı ve kostümlerimizi ancak eBay gibi sitelerden sipariş etmek zorundaydık. Çünkü sınırlı sayıda bir topluluk olduğumuz ve yeni başlamış olduğumuzdan dolayı elimizde birikmiş malzemeler yoktu. Ama şuan insanlar sırf ellerindeki malzemeleri birbirlerine satarak yeni cosplayler yapabilme imkanlarına çokça sahipler. Bu bile bu konuda Türkiye’nin ne kadar gelişmiş olduğunu açıklar nitelikte bence. Ailemin cosplaye bakış açısı da aynı Türkiye’de olan gelişimi gibi zamanla çok daha farklı boyutlara gelmiş durumda. Türkiye’nin nasıl bir yer olduğunu hepimiz biliyoruz. Ailelerin endişelenmesini de son derece haklı buluyorum o zamanlar her ne kadar kızıyor olsam da. *kıkırdar* Başlarda bu konu hakkında tedirgin olmuşlarsa da şuanda okuduğum bölümden dolayı olsa gerek artık beni desteklemeye bile başladılar. Şöyle ki babam aldığım her ödül için bir kutlama veriyor evde grin ifade simgesi Çevremdekiler ise ikiye ayrılıyor. Şöyle ki bir cosplay çevrem var bir de cosplayle uzaktan yakından alakası olmayan bir kesim var. Tabii ki bu toplumdakilerden genelde almadığım abest bir tepkiyi alabiliyorum. Ama kesinlikle kötü anlamda değil. Hatta çoğu kişi bilgilenmek, peruklarımı ve kostümlerimi giymek hatta bu ortama katılmak isteyip saygı duyduklarını belirtiyorlar.

hulya-nana-ugrali-3

Cosplay yaparken birçok oyun karakterini canlandırıyorsunuz peki gerçek hayatta da bu oyunlar ile haşır neşir misiniz

Evet. Cosplay yaparken her ne kadar filmden, animeden karekter de canlandırıyor olsak da tabii ki oyundan da karakterler canlandırıyoruz. Oyun olmazsa olmaz! Ayrıca evet genelde bildiğimiz karakterleri yapmayı tercih ediyoruz. Ve gerçek hayatta da bolca vakit geçirdiğimiz oyunlar oluyor bunlar.

Peki en sevdiğiniz oyun hangisi

En sevdiğim oyun tabii ki de Tekken serisi. Fakat Tomb Raider’ı da söylemeden geçemeyeceğim…

hulya-nana-ugrali-4

 

Son olarak bizimle röportaj yaptığın için tekrardan teşekkür ediyoruz. Eklemek istediğin bir şey var mı

Elbette. Şimdi bu röportajı okuyacak olan belki de henüz cosplay yapmamış veya cosplay ortamına girmemiş kişilere tavsiyem, siz siz olun doğru bildiğiniz ya da istediğiniz şeyi yapmaktan asla çekinmeyin. Ve bu olayı bir iş gibi görmekten ziyade zevk alacağınız bir hobi haline getirmeye de özen gösterin. Herkese bol şanslar. Teşekkürler.

Hülya Nana Uğralı hakkında daha çok bilgi ve fotoğraf için sayfasına göz atmayı unutmayın.

Hülya Nana Uğralı

 

 

Yazar Hakkında

Barış Yazıcı

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com