Röportajlar

Türk Cosplay ‘RecalLethe’ Irmak Odar ile Röportaj Yaptık!

– Öncelikle röportajımızı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kısaca kendinizi tanıtabilir misin.

Merhaba ve ben teşekkür ederim. Adım Irmak Odar, Aralık 1994 doğumlu olmakla(ve çocukluktan beri çizgifilm ve oyun karakterlerine özenmekle) beraber, 2012 dolaylarından beri cosplayle uğraşıyorum ve İstanbul’da yaşıyorum. Kendimi boyamayı, dikiş yapmayı ve genel olarak içinde boya olan kostümleri ayrı seviyorum. Cosplay’in yanında LARP(Live Action Role Playing)de oldukça sevdiğim bir hobim ve umarım uzun bir süre kostümlü hobilerle ilgilenmeye devam edebilirim.

 

RecalLethe-Cosplay-1

–  Cosplay işine nasıl ve ne zaman başladınız?

Cosplay ile ilgilenmeye ciddi ciddi Kontakt 2 zamanlarında başladım. Ondan önce bir dolap cosplayim var ama onu pek de saymak istemiyorum. İlk gurur duyduğum kostümüm (şu an bana oldukça kötü gelen) Korra idi. İlk vücut boyamam da oydu hatta.

– Peki Türkiye’de cosplay işini nasıl görüyorsun, çevrendekilerin ve ailenin tepkisi nasıl oluyor?

RecalLethe-Cosplay-3

Açıkçası Türkiye’de cosplay henüz gelişmekte olan bir uğraş. Kitle oldukça hızlı genişliyor ve bunun hem iyi hem de kötü yanları var. Ben açıkçası Türkiye’de cosplayin genel olarak ya zırh ya da çok açık kostümler olarak görülmesinden pek hoşlanmıyorum, çünkü sadece kumaş olup oldukça güzel kostümler de var. Ailem ve çevremin tepkilerine gelince… Ailem ilk başlarda o kadar sıcak bakmıyordu ancak bir kaç yarışma kazanmam, farklı çözüm yolları üretmek gibi bir kaç kazanımımdan ötürü şu an beni destekliyorlar. Hatta annemle kostüm konuştuğum, babamdan güç gerektiren işlerde yardım aldigim bile oluyor.

RecalLethe-Cosplay-2

 

– Cosplay yaparken birçok oyun karakterini canlandırıyorsunuz peki gerçek hayatta da bu oyunlar ile haşır neşir misiniz?

– Ooo! Evet! Bir karakteri sevmeden, ona ısınmadan cosplayini yapmaya sıcak bakmıyorum zaten. Cosplay yaptığımda karaktere girmek, bir günlüğüne ona yaşama şansı vermek fikri hoşuma gidiyor,ve sanırım cosplay yapmamdaki ana etken de o!

– Peki en sevdiğiniz oyun hangisi?

Hm… Bu çok zor bir soru. Ama Portal 2 sanırım. Puzzlelar, oyunun genel espri anlayışı ve birincisinin ağzında bıraktığı tattan sonra daha uzun ancak en az ilki kadar eğlenceli olmasının epey etkisi var.

 

 

– Son olarak bizimle röportaj yaptığın için tekrardan teşekkür ediyoruz. Eklemek istediğin bir şey var mı?

Ben de tekrar teşekkür ederim. Ve sanırım var. Bunu okuyanlar arasından cosplaye başlama kararı alanlar varsa ve onların da merak ettikleri şeyler varsa, sayfama mesaj atabilirler, yardım etmekten mutluluk duyarım!

RecalLethe ve cosplay hakkında merak ettikleriniz için sayfasına göz atmayı unutmayın.

RecalLethe Cosplay

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Barış Yazıcı

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com